Historia

W latach 80-tych XVIII w. funkcjonował browar dworski. W tym czasie w Szubinie zarejestrowanych było 14 piwowarów, choć prawo warzenia piwa miało 24 mieszczan.
Piwowarzy szubińscy otrzymali prawo swobodnego warzenia piwa po złożeniu opłaty w wysokości 1 złp. na rzecz dworu. Jednak „z wdzięcznośći” za to każdy z nich musiał wziąć rocznie beczkę pańskiego piwa i wyszynkować ją, a pieniądze otrzymane za to piwo oddać do dworu.
W 1812 r. istniał na terenie miasta browar. Wyprodukował wówczas niespełna 7 tys. garnców piwa.
Kolejne wieści o szubińskim piwowarstwie, dotyczą już zlokalizowanego w Szubińskiej Wsi  Parowego Browaru Piwnego Aleksandra Kiehna (ok.1860r.) Należał on wówczas do jednych z pierwszych przemysłowych browarów w Polsce.
Browar we Wsi Szubińskiej w 1913 roku produkował przy pomocy maszyny parowej 9 538 hl piwa pełnego dolnej fermentacji i zatrudniał 18 robotników i 1 urzędnika. Po I wojnie światowej produkcja znacznie spadła do 2 086 hl piwa zwyczajnego dolnej fermentacji i 1 484 hl piwa pełnego dolnej fermentacji w 1919 roku. W tym czasie w browarze pracowało 11 robotników i 1 urzędnik. Ostatnią sukcesorką browaru była Else Kiehn ( Rosen) Browar był czynny co najmniej do 1933 roku ( prawdopodobnie zaprzestał produkcji pod koniec 1935 roku. W 1936 roku ukazało się ogłoszenie mówiące że nieczynny od dłuższego czasu browar w Szubinie Wsi ma być wkrótce uruchomiony. Po II wojnie światowej rozpoczęto produkcję słodu która trwała  aż do lat 80 dwudziestego  wieku. Potem budynek popadł w ruinę którą zamieniono na komfortowy zespół gastronomiczno – hotelarski pięknie zdobiący miasto Szubin.

enlargement